Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!

2024. december 21. 10:00

A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.

2024. december 21. 10:00
ORBÁN Viktor

Elkezdődött Orbán Viktor miniszterelnök 2024-es év végi, nemzetközi sajtótájékoztatója. A kormányfő elsőként együttérzését fejezte ki a német népnek a pénteki terrorámdás miatt.

Velük vagyunk ebben a sajnos mostmár menetrendszerűen, szinte minden karácsonykor megtörténő, következő terrortámadásban”

– fogalmazott Orbán Viktor.

Ezt is ajánljuk a témában

Mint hozzátette: „talán úgy illendő, hogy egy-két napot várjunk a politikai következmények levonásával”, azonban rámutatott: „ezek a jelenségek csak azóta léteznek Európában, mióta migrációs válság lett. Az nem kétséges, hogy van összefüggés a Nyugat-Európában megváltozott világ, az oda beáramló migráció, különösen az illegális migráció és a terrorcselekmények között”. 

„Korábban ilyen nem volt, most pedig van, ezért Magyarország ebből azt a tanulságot tudja levonni, hogy következetesen ki kell tartania amellett, hogy nem szabad megengedni Magyarország átalakulását egy olyan világgá, amelyben ilyesmi megtörténhet” – húzta alá a miniszterelnök.

A magyar uniós elnökségről

Sikeres elnökségen van túl Magyarország – szögezte le a kormányfő, valamint a baloldal által „elszigeteltséget” emlegető nyilatkozataira is reagálva humorosan rámutatott: „ilyen »elszigeteltséget« még életemben nem láttam, mint amiben mi szenvedtünk az elmúlt fél évben:

itt volt a fél világ Magyarországon, Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményét tartottuk, és a munkánk végén pedig még az ellenfeleink is gratuláltak az elvégzett munka mennyiségéhez és minőségéhez”– emlékeztetett a kormányfő.

Mint a miniszterelnök részletezte: kétféle elnökség lehetséges azEU-ban: bürokratiks és politikai elnökség. A magyar kormány az utóbbit választotta, azaz nem csak a szokásos ügyeket vigye előre, hanem politikai döntéseket is hozott.

Az ukrajnai háború kapcsán a miniszterelnök úgy fogalmazott, a magyar elnökségnek a háború kapcsán „meg volt kötve a kezünk, hiszen az Európai Unióban nincs konszenzus annak megoldása kapcsán, így a magyar elnökség nem léphetett fel ebben az ügyben, azonban utólag már senki nem vitatja, hogy:

Magyarországnak joga és szerintünk kötelessége is volt békemiszsiókat indítani.”

A schengeni övezet bővítéséről szólva a kormányfő rámutatott: a bolgár és román schengeni csatlakozást 13 éve blokkolták, „ezt kellett föloldlani sok tárgyalással és megegyezéssel és

végül minden országgal, amely korábban blokkolta a schengeni övezet bővítését, meg tudtunk állapodni, föladták korábbi magatartásukat, és megnyílt az út Románia és Bulgária előtt a schengeni övezetbe”.

A két ország csatlakozásának pedig a kormányfő szerint olyan jótékony következményei is lesznek a magyarok számára, amelyekre most még nem is gondolunk, de „ha valaki összehasonlítja az életet Magyarország nyugati határán ma azzal az élettel, ami ott húszegynéhány évvel ezelőtt volt, akkor világos a különbség.”

Az eddigi 12 magyar-román határátkelő helyett immár 22 határátkelő segíti majd a rokonok, munkatársak életminőségét, a rendőrök kapacitásainak felszabadulása a határokról pedig nagy segítséget jelenthet a magyar rendőrségnek is – tette hozzá a kormányfő.

Az Európai Versenyképességromlás kapcsán a miniszterelnök felidézte: 

az Európai Unió tagállamainak részesedése a világ össztermeléséből és egész Európa részvétele a világkereskedelemben is folymatosan csökken.”

Az EU soros elnökeként hazánknak le kellett vonnia a versenyképeségromlásról szóló európai jelentés következtetéseit,

ennek eredménye lett a versenyképességi paktum, a budapesti nyilatkozat, „ahol leírjuk azt, hogy a következő fél évben, határidőhöz kötve, hatásköröket kijelölve kinek, mi a dolga annak érdekében, hogy az erurópai versenyképesség hanyatlását megállítsuk és megfordítsuk a pályát” – tájékoztatott a kormányfő.

„Korábban ilyen dokumentum nem született, általában egy baloldali lelkületet mutató napirendje volt az Euópai Uniónak”, általában „a versenyképességtől, a versenytől, a küzdelemtől, piactól, a tőkefelhalmozástól, a beruházástól idegen területekről tudtunk közös véleményt kialakítani”. Így

az, hogy sikerült egy alapvetően balra húzó Európában piacról, tőkéről, befektetésről, hatékonyságról beszélni és egyetértést kialakítani, az szerintem egy komoly teljesítmény”

mutatott rá Orbán Viktor.

A 2027 után kezdődő ciklus agráriumot érintő költségvetési viták kapcsán a kormányfő elmondta: „éles viták zajlanak ”, így „nagy teljesítmény, hogy a 27 tagállam agrárminiszterei megegyeztek abban, hogy milyen legyen az európai agrárgazdaság jövője 2027 után”, és bár a pénzügyi viták ennek kapcsán most kezdődnek, „legalább tudjuk, hogy miről és miért vitatkozunk, és milyen célokat akarunk a pénzek fölhasználásával elérni”. Tehát

van közös európai álláspont az agrárpolitika jövőjéről”

– tájékoztatott Orbán Viktor.

Az amerikai elnökválasztás következményeiről

Az európai elit egyelőre nem vesz tudomást az amerikai elnökváasztás eredményéről nem vesz tudomást, pedig tudható, hogy

ha Donald Trump „csak a töredékét is megvalósítja annak, amit vállalt, a világ hatalmas változások előtt áll.”

– tájékoztatott Orbán Viktor. Hozzátéve, hogy „érdemes lenne Európának rájönni arra, hogy egy új realitásban fogunk élni hamarosan, teljesen megváltozott a nyugati világon belüli erőviszony, új dolgok fognak történni, olyasmik, amik ről korábban még nem is álmodtunk, legfeljebb mi magyarok”.

„Teljesen más lesz a nyugati világ hozzáállása

  • a migrációhoz,
  • a családvédelemhez és a hagyományos értékekhez,
  • teljesen más lesz a hozzáállás a gazdasági kapcsolatokhoz,
  • teljesen más lesz a viszony a háborúhoz, és az abból következő szankciókhoz is”

– sorolta a miniszterelnök.

Át fogunk térni a háborús időből a béke korszakába. Magyarország ennek örül, mindig is ezt szerettük volna”

– mutatott rá Orbán Viktor. 

A miniszterelnök a sajtótájékozató tájékoztatótt arról is: „a háború miatt be kellett jönnie Magyarországa mintegy 1,5 millió ukrán menekültnek”, „a legfrissebb adatok szerint ma 80 ezren tartózkodnak közülük Magyarországon”.

„Segítettük Ukrajnát energiaellátásban, orvosok kiképzésében és általában az élet mentésében és tettünk folyamatosan békajánlatokat és javaslatokat, most is van egy karácsonyi tűzszünetre, tömeges fogolycserére vonatkozó javaslat az asztalon” – emlékeztetett a kormányfő.

Mi lesz a háború lezárását követően?

Ha véget ér az orosz-ukrán háború, az a háborús gazdaság végét is jelenti.

Ha véget ér a háború, akkor megszűnhetnek az európai gazdaságot gyötrő szankciók. Magyarország álláspontja, hogy a szankciókat minél előbb és minél szélesebb körben, ha lehet, teljesen föl kell számolni”

– fogalmazott a kormányfő.

Mint aláhúzta: „ha ez sikerül, akkor megszűnik az inflációs korszak is, elindulhat egy gazdasági fellendülés és visszatérhet a jólét egész Európában”. Azonban „rajtunk kívül egy-két országot leszámítva – és a nagyok mind a másik oldalon vannak – ez a gondolat még nem érlelődött meg” az EU-ban – tette hozzá Orbán Viktor.

Megdöbbentően káros ötletettel rukkolt elő az Európai Parlament

Mint felidézte: „az Európai Parlamentben történt meg az a rendkívül káros dolog, hogy a parlament többségét adó pártok kötöttek egymással egy megállapodást, egy paktumot”, amelyet talán Manfred Weber hozott tető alá, és amelyben leírták, hogy „a feladat az, hogy minden úgy folytatódjon, ahogy eddig ment”, sőt „az is szerepel a javaslatok között, hogy vegyék rá az összes tagállamot, hogy 5 éven át mindenki fizesse be a nemzeti össztermékének 0,25 százalékát Ukrajna támogatására”.

Ez az paktum azt jelentené – fejtette ki a kormányfő –, hogy „Magyarország fizessen be minden évben 200 milliárd forintot. Ez nagyon sok pénz. Hogy értsék: ez fél havi nyugdíj. Holott szerintünk már rég nem erről kell beszélni, hogy mennyi pénzt tegyünk a háborúba, hanem hogy hogyan zárjuk le a háborút, nyerjük meg  a békét, mennyi pénzt tegyünk a békébe” – szögezte le a miniszterelnök.

Orbán Viktor rámutatott arra is, hogy az amerikai elnökválasztás után Brüsszelben furcsa helyzet állt elő, hiszen a Patrióták szövetségét minden nekik járó pozícióból kiszorították, így Brüsszelben kialalkult a brüsszeli elit és annak ellenzéke.

Ez a kormányfő szerint „abból is látszik, hogy Magyarországot, mert nem akar olyamiket, mint ami Magdeburgban történt, napi 1 millió euróra büntetik a határok őrzéséért, azért, mert nem engedünk be migránsokat Magyarország területére”.

Kilátásokról és tervekről röviden

Lezárult a nemzeti konzultáció, melynek középpontjában az új gazdaságpolitika szerepelt.

Az, hogy 1 millió 252 ezer ember vett részt a konzultációban, az azt mutatja, hogy a magyar közéletben van szufla,

van érdeklődés, az emberek még a legerőteljesebb politikai viták idején is akarják tudni, hogy a fontos dolgokkal mi a helyzet, mi fog történni. És ha adnak nekik lehetőséget, akkor bele is szólnak, elmondják a véleményüket” – fogalmazott Orbán Viktor.

„Biztosak lehetünk a nemzeti konzultáció lezárárását követően abban, hogy a következő évben olyan dolgok fognak történni az új gazdaságpolitika jegyében, ami korábban még sosem történt” – tájékoztatott a miniszterelnök. 

A kormányfő ezt követően ki is emelt néhányat a legfontosabb intézkedések közül, amelyek a következőek:

  • támogatást kapnak a fiatalok a lakbérek és a lakáskölcsönök fizetéséhez (a kormányfő szerint ez népszerűbb lesz, mint talán sokan első pillantásra gondolják),
  • tőketámogatást kapnak a magyar kisvállalkozások (emlékezetes: ráadásul a vállalkozások elfogadták Magyaroszág történetének egyik legnagyobb béremelési porgramját, amelynek keretében 3 év alatt mintegy 40 százalékkal nőnek a minimálbérek),
  • támogatást kapnak a munkás fiatalok,
  • nemzetgazdasági jelentőségű beruházásokat adnak át 2025-ben (BMW-gyár, BYD-gyár, komoly előrelépés az elektromobilitás terén, stb.)

„2025 a magyar gazdaságnak egy nagyszerű éve lesz, új idők jönnek”, „a béke korszakában mi tudunk győzni, mert jó starthelyzetből indulunk”, 

jó reményünk van arra, hogy 2025 már arról szól, hogy Magyarország a béke korszakának nyertese lesz. Ezekkel a reményekkel vágunk neki a '25-ös évnek”

– zárta szavait a kormányfő, majd közölte: áll a nemzetközi sajtó megjelent képviselőinek rendelkezésére.

„Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból, rá akarja kényszeríteni a magyarokra”, de „mindig meg fogjuk magunkat védeni, mert ezt nem szabad megengedni” – szögezte le a kormányfő. 

Ezt is ajánljuk a témában

Lapunk az eurobevezetésről is kérdezte a kormányfőt, aki elmondta: természetellenes a forint mozgása jelenleg. A miniszterelnök hangsúlyozta: nem javasolja, hogy ilyen irányba keressük a kiutat. A kérdés az, hogy hogyan tegyük stabilabbá a forintot. „Az eurózónához való csatlakozás kétségkívül hoz stabilitást, de lefojtja a növekedést. A gyorsabb fejlődés lehetőségéhez nemzeti valuta kell” – szögezte le Orbán Viktor.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

 

Összesen 652 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
viktor-a-kiraly
2024. december 22. 10:36
és indul kocsis ellen eljárás higy veszélyes álbíreket osztott meg? mind a származásaról, indítékaról, és még a halottak számáról is?
nemodabuda-4
2024. december 22. 09:02
Szerintem érdemes pusztán pénzügyi szempontból nézni a világ történéseit. Ha a pénz mozgatja a világot -és az mozgatja- és egy kis ország vezetőjét mint Ficot is fél milliárd euróval akartak lefizetni, akkor mégis mennyi pénz mozdulhatott meg pl. az eu-s "vezetők" lefizetése esetén , hogy elárulják Európa népeit , és józanésszel ellentétes döntéseket hozzanak? Kiknek van ennyi pénze? Kiknek éri meg ekkora hihetetlen pénzt kiadni? A lefizetett eu- "vezetők" biztos hogy meg tudják majd tartani azt a judás pénzt? vagy őket is átvágják és a végén visszaveszik a becstelenek akik rávették őket az árulásra?
The Loner
2024. december 22. 08:58 Szerkesztve
Skywalker_bp 2024. december 22. 08:30 "...Mennem kell. Adventezz. Nekem mennem kell most mert mi adventezünk. Reggeli, társasozás, szeretteinkkel idôtöltés. Ilyenek. Nektek is ezt javaslom. " --------------------------------- Nekünk magyar paraszt embereknek, gazdáknak egyszerű fidesz bérenceknek kicsit másképpen telik az Advent. Az Advent egy különleges időszak, amely a várakozásról, az elcsendesedésről és az egymásra való odafigyelésről szól. Ebben a szent időszakban felkészülünk a Karácsonyra, arra az eseményre, amikor ünnepelhetjük Jézus Krisztus, az igazi Megváltó születését. Az Advent egy olyan lehetőség, amikor lelassulhatunk, és figyelmet szentelhetünk a valódi értékeknek, mint a szeretet, a remény és a hit. Ekkor fontos, hogy a mindennapok rohanásában is találjunk időt az egymás iránti törődésre, a békére és a csendes várakozásra, hogy mélyebben átélhessük a karácsonyi ünnep igazi lényegét. Látod Sky, mi még ezt is másképpen gondoljuk , csináljuk, ünnepeljük. 🎄🌲❤️🎄🌲
concrete
2024. december 22. 08:58
Gyakran olvasok itt egy számomra érthetetlen szót: tiszafostos Magyar nyelvi szövegkörnyezetben, feltételezem: magyar dzó lenne. Érezhetően összetett és képzett szó. Az első összetevő, a tisza közismert szavunk, bár tulajdonnévként (akár a folyó, akár egy feltörekvő párt mozaikszava) nagy kezdőbetűvel kellene írnunk. A szó végén fölismerhető az “s” képző, előtte az “o” kötőhang. De vajon mit jelent a képzőtől lecsupaszított második összetevő, a “fost”? Persze a fideszes legendáriumban szerepel az az esemény, amikor Magyar Péter Ötketres bulizása után a helyiségből kiakolbólítva a nadrágjába ürített. Csakhogy a híg ürülék vulgáris magyar megnevezése a “fos”, és nem a “fost”. Persze, annyi minden más vívmány mellett egy ilyen szép, veretes magyar szót is adott nekünk ez a rezsim.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!